Reklama

Z życia diecezji

Niedziela toruńska 7/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dekanaty grudziądzkie

Abyśmy byli jedno...

Od 18 do 25 stycznia trwał doroczny Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Odbywał się pod hasłem „Chrystus jedyny fundament Kościoła”.
W diecezji toruńskiej odprawiono kilka nabożeństw z tej okazji. W grudziądzkiej kolegiacie codziennie podczas Mszy św. o godz. 8.30 odmawiano modlitwy w tej intencji. Bardzo uroczysty charakter miało nabożeństwo odprawiane o godz. 17.00.
Ks. inf. Tadeusz Nowicki serdecznie powitał przybyłych księży innych wyznań: ks. Jerzego Molina, proboszcza parafii Kościoła ewangelickiego w Toruniu, ks. Mikołaja Hajduczenię, proboszcza parafii Kościoła prawosławnego w Toruniu, oraz ks. dr. Krzysztofa Krzemińskiego, referenta diecezjalnego ds. ekumenizmu. Liturgię słowa rozpoczął ks. inf. Tadeusz Nowicki. Czytanie z Listu św. Pawła do Rzymian odczytał zebranym ks. Jerzy Molin. Słowa Ewangelii wg św. Łukasza odśpiewał ks. Mikołaj Hajduczenia, który równeż wygłosił kazanie. Powiedział w nim m. in.: „Na całym świecie w tych dniach ludzie, którzy wierzą w Boga, spotykają się na modlitwie. My wszyscy jesteśmy od Chrystusa, który przed Ostatnią Wieczerzą modlił się o jedność. Kościół Chrystusowy w swej historii przeżywał różne okresy. Na początku II w. nastąpił rozłam na Kościół wschodni i zachodni. Później powstał luteranizm. Próby pojednania Kościołów nie dały spodziewanych rezultatów. (...) Dziś potrzeba nam takiej siły ducha i takiego znaku, który przypomniałby o naszej jedności. Powinniśmy pielęgnować i umacniać naszą wiarę modlitwą”. Po kazaniu wspólnie odśpiewano pieśń Gdzie miłość wzajemna i dobroć. Nastąpiło też przekazanie sobie znaku pokoju, który jest symbolem pojednania. Uczynili to księża reprezentujący wszystkie obecne na tym nabożeństwie wyznania, podchodząc do wszystkich zgromadzonych wiernych. Po Wyznaniu wiary odmówiono modlitwy błagalne i Ojcze nasz. Nabożeństwo ekumeniczne w grudziądzkiej kolegiacie z udziałem licznych wiernych - jak to powiedział ks. inf. Tadeusz Nowicki - jest jedną z podstawowych form krzewienia idei ekumenizmu. Musimy prosić Boga, aby Testament Chrystusa mógł się w pełni zrealizować. Księża poszczególnych wyznań udzielali obecnym uroczystego błogosławieństwa. Nabożeństwo zakończono odśpiewaniem pieśni Abyśmy byli jedno.

Reklama

Zenon Zaremba

Koncert „Ave Maria” w grudziądzkim muzeum

Od wielu stuleci wybitni artyści całego świata swoje utwory poświęcali i w dalszym ciągu poświęcają Matce Bożej. Są to przeważnie bardzo uduchowione utwory muzyczne, obrazy i inne dzieła sztuki, które znalazły licznych odbiorców na całym świecie. Maryja jako Matka naszego Zbawiciela stała się wielkim natchnieniem dla artystów.
Z okazji 85. rocznicy powrotu Grudziądza do Macierzy w niedzielę, 23 stycznia, w sali grudziądzkiego muzeum odbył się koncert Ave Maria w muzyce, który zgromadził wielu słuchaczy. W uroczystym koncercie, przygotowanym wspólnie z Filharmonią Pomorską im. Ignacego Paderwskiego w Bydgoszczy i Urzędem Miejskim w Grudziądzu, wystąpili: „Capella Bydgostiensis”; solistka Elżbieta Stengert - sopran, która współpracowała z „Capellą Bydgostiensis” jeszcze w czasie studiów na Akademii Muzycznej w Poznaniu. Była też solistką Opery Nova w Bydgoszczy. Obecnie współpracuje m.in.: z Teatrem Wielkim w Poznaniu oraz Operą i Operetką w Szczecinie. „Capella Bydgostiensis” jest jedną z najlepszych polskich orkiestr kameralnych i etatowym zespołem artystycznym Filharmonii Pomorskiej. Debiutowała w 1962 r. Jej pierwszym kierownikiem artystycznym był Stanisław Gałoński, a od kwietnia 2003 r. pierwszym dyrygentem jest Mirosław Jacek Błaszczyk.
Artyści wykonali utwory: Ch. Gounoda, J. S. Bacha, E. Griega, S. Schuberta, G. Donizettiego, P. Czajkowskiego i C. Saint-Saensa. Kierownictwo muzyczne sprawował Waldemar Kośmieja. Publiczność obecna na koncercie nagrodziła artystów gromkimi brawami i kwiatami. Warto nadmienić, że koncert Ave Maria odbył się nieopodal sanktuarium Matki Bożej Łaskawej - Opiekunki Grudziądza, które mieści się w kolegiacie św. Mikołaja.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Zenon Zaremba

Dekanaty toruńskie

Spotkanie w Centrum Dialogu Społecznego o legislacyjnych i społecznych problemach uzależnień

Regulacja polskiego prawa wobec zjawisk uzależniających człowieka - wybrane aspekty to kolejna, comiesięczna konferencja z cyklu spotkań wtorkowych w Centrum Dialogu Społecznego im. Jana Pawła II w Toruniu, zorganizowana przez Toruński Oddział Rejonowy Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Toruńskiej. Prelegentem spotkania 25 stycznia był mgr Piotr Chrzczonowicz, asystent w Katedrze Prawa Karnego i Kryminologii UMK.
Zazwyczaj, kiedy mówi się o uzależnieniach, jako problemie społecznym, wskazuje się na uzależnienie od alkoholu i narkotyków. Współcześnie spotyka się także uzależnienia od: sekt, telewizji, internetu, gier komputerowych, gier hazardowych, papierosów. Narkomania, alkoholizm, odchodzenie do sekt destrukcyjnych wywołują obecnie największe spustoszenie, szczególnie wśród młodej generacji społeczeństwa, dlatego o problemie trzeba mówić, alarmując, tym bardziej, że wiek inicjacji narkotykowej czy alkoholowej stale się obniża. Rozpowszechnił się proceder rozprowadzania narkotyków wśród uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych, a pośród licealistów i studentów stał się regułą. Bywa często, że osoby wkraczające w dorosłe życie są już uzależnione, poddawane leczeniu odwykowemu albo już po odwyku.
Człowiek może uzależniać się także od pewnych osób, grup, wspólnot, sekt, które doprowadzają do jego demoralizacji. Poddaje się wpływom pseudoreligijnym, filozoficznym czy pseudofilozoficznym, związanym z medycyną alternatywną, oddziaływaniom astrologicznym, ezoterycznym. Sekty destrukcyjne często, w następstwie stosowania prozelityzmu, psychomanipulacji, a nierzadko groźby i przemocy, wyciągają go z dotychczasowego środowiska, stają się powodem dramatów rodzinnych, prowadzą do depersonalizacji jednostki, szkodzą jej rozwojowi, zdrowiu, obniżają kondycję psychiczną, nierzadko prowadząc do śmierci.
Inicjatywy, jakie są podejmowane w sferze legislacyjnej i społecznej, które zostały szeroko zaprezentowane przez prelegenta, zwłaszcza w dziedzinie przeciwdziałania alkoholizmowi i narkomanii, zmierzają do przeciwdziałania i zwalczania uzależnień, promowania zdrowego stylu życia, wolności od stosowania używek dla podniesienia kondycji zdrowotnej społeczeństwa i właściwego funkcjonowania jednostki, rodziny, społeczeństwa. Niestety, pojęcie psychomanipulacji jest trudne do zdefiniowania i poddania odpowiednim kategoriom prawnym. Szeroko rozumiana psychomanipulacja, tj. manipulacja sferą poznawczo-emocjonalną człowieka, jest niemalże powszechna; pewne jej formy, spotykane np.: w reklamie, handlu czy polityce, są akceptowane społecznie.
Gorąca dyskusja, którą ożywiała grupa młodych studentów prawa oraz stałych uczestników spotkań wtorkowych, doprowadziła do konkluzji, że istnieje przede wszystkim potrzeba zmiany mentalności społecznej, powszechnego reagowania na negatywne zjawiska, gdyż samo wprowadzenie prawa, nawet dość rygorystycznego, nie będzie w pełni oddziaływać na młode pokolenie, które wyrosło w środowiskach podwyższonego ryzyka.

Hanna Kosińska - rzecznik prasowy Zarządu Diecezjalnego SRK DT

Duszpasterstwo głuchoniemych

Osoby głuchonieme mają okazję uczestniczyć każdego miesiąca we Mszy św., która odprawiana jest specjalnie dla nich w języku migowym. Na Mszę św. 29 stycznia przybyły osoby niesłyszące z Torunia i okolic, by czynnie w niej uczestniczyć, włączając się w Liturgię. Wszystkich zainteresowanych uczestnictwem we Mszy św. odprawianej w języku migowym zapraszamy na kolejne spotkanie, które odbędzie się 19 lutego br. o godz. 9.30 w Toruniu, w Centrum Dialogu Społecznego, przy ul. Łaziennej 22.

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

DR Konga: zamordowano 14 chrześcijan - odmówili przejścia na islam

2024-05-28 10:38

[ TEMATY ]

chrześcijaństwo

islam

Kongo

Jasmin Merdan/Fotolia.com

Region Północnego Kiwu w Demokratycznej Republice Konga kolejny raz spłynął krwią chrześcijan. Rebelianci związani z tzw. Państwem Islamskim uprowadzili 15 wyznawców Chrystusa i postawili im ultimatum - przejście na islam albo śmierć. 14 osób, w tym kilku zaledwie nastolatków, odmówiło wyrzeczenia się Chrystusa. W brutalny sposób zostali zamordowani maczetami i strzałami z kałasznikowa.

Przejście na islam albo śmierć dla chrześcijan

CZYTAJ DALEJ

Abp Depo: dzisiaj Bóg ma twarz Eucharystii

2024-05-30 16:23

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Boże Ciało

Karol Porwich / Niedziela

O ocalenie godności osoby ludzkiej, małżeństwa, macierzyństwa i rodziny, o wierność Chrystusowi i Maryi zaapelował dzisiaj abp Wacław Depo metropolita częstochowski, który przewodniczył uroczystości Bożego Ciała i procesji, która przeszła ulicami Częstochowy z archikatedry Świętej Rodziny na Jasną Górę. Procesję poprzedziła Msza św. pod przewodnictwem metropolity częstochowskiego w archikatedrze Świętej Rodziny.

Na początku Mszy św. arcybiskup przypomniał, że „każda Eucharystia gdziekolwiek jest sprawowana czy to w drewnianym wiejskim kościółku, czy w bazylikach Rzymu i świata, czy nawet na ulicach i stadionach jest statio orbis, stacją zatrzymania się świata” . – Wychodząc na ulice naszego miasta w procesji na Jasną Górę pragniemy dać świadectwo, że historia Jezusa to nie jest mit o zwycięzcy ani opowieść ku pokrzepieniu serc, ale rzeczywista Jego obecność pośród nas –powiedział.

CZYTAJ DALEJ

Nie mamy nic cenniejszego

2024-05-31 12:21

Mateusz Góra

    Procesja Bożego Ciała wokół rynku w Nowym Sączu to długowieczna tradycja.

    Co roku wierni tłumnie gromadzą się pod bazyliką św. Małgorzaty, skąd wyruszają do czterech ołtarzy, przygotowanych wokół sądeckiego ratusza. – To tradycja od wielu lat, pamiętająca pewnie czasy średniowiecza. Nie udało się jej przezwyciężyć nawet komunistom, bo pamiętam, jak tłumnie odbywała się w czasach, gdy proboszczem w bazylice był ks. Lisowski. Rynek sądecki daje dowód tego, że tradycja nie umarła, a wręcz kwitnie, bo był pełen ludzi. Możemy się tylko cieszyć i trudno byłoby tego nie kontynuować i nie przekazywać na przyszłość, dlatego są ze mną synowie – podkreślił Krzysztof, jeden z uczestników procesji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję