Reklama

Wiadomości

Obserwator

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

WYRÓŻNIENIA
Nagrody HOMO DEI

W rocznicę założenia Zgromadzenia Redemptorystów oraz w roku jubileuszu 30-lecia powstania wydawnictwa Homo Dei, w krakowskim klasztorze zakonu wręczono statuetki „Pro Redemptione” – to nagroda ustanowiona przez wydawnictwo Homo Dei i kwartalnik o tej samej nazwie. W tym roku wyróżnienia zostały przyznane w pięciu kategoriach: w uznaniu za długoletnią współpracę z Homo Dei otrzymał ją o. prof. dr hab. Ryszard Hajduk, redemptorysta; statuetkę dla kapłanów, którzy tworzą ciekawe formy ewangelizacji młodzieży, zdobył ks. Jakub Bartczak; w uznaniu za troskę o formację kapłanów nagrodę przyznano ks. dr. Krzysztofowi Dyrkowi, jezuicie; nagroda dla polskiego kapłana pracującego za granicą „poleciała” do Republiki Południowej Afryki – do bp. Adama Musiałka, sercanina; nagrodę za dorobek naukowy i świadectwo życia przyznano natomiast ks. prof. dr. hab. Franciszkowi Greniukowi z KUL.

Ceremonię wręczenia nagród poprzedziło sympozjum pt. „Joseph Ratzinger/Benedykt XVI – największy teolog przełomu wieku XX/XXI?”, podczas którego głos zabrali: ks. prof. Robert Woźniak, ks. prof. Robert Skrzypczak, ks. dr Tomasz Bać oraz dr Paweł Milcarek.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Nagroda „Pro Redemptione” została ustanowiona w 2014 r. Dotychczasowymi laureatami nagrody byli m.in.: o. prof. Jacek Salij, dominikanin, ks. prof. Krzysztof Pawlina, o. prof. Józef Augustyn, jezuita, ks. prof. Waldemar Chrostowski, ks. prof. Marek Starowieyski, o. prof. Celestyn Napiórkowski, franciszkanin, ks. prof. Edward Staniek, abp Stanisław Gądecki, bp Paweł Socha, bp Janusz Mastalski oraz Ruch Czystych Serc.
k.w.

W KOLEJCE
Są postępy

Ze sprawozdań Komisji Europejskiej wynika, że UE powinna rozpocząć negocjacje akcesyjne z Ukrainą, Mołdawią, a warunkowo – z Bośnią i Hercegowiną oraz przyznać status państwa kandydującego Gruzji. Komisja uważa, że Mołdawia poczyniła znaczne postępy w zakresie dziewięciu kroków określonych w opinii z czerwca 2022 r. i podjęła dodatkowe środki w celu uzupełnienia tych osiągnięć. Komisja zarekomendowała podjęcie negocjacji akcesyjnych, stawiając warunek, że Kiszyniów powinien kontynuować walkę z korupcją. Ukraina w wystarczającym stopniu spełnia kryteria związane ze stabilnością instytucji gwarantujących demokrację, praworządnością, prawami człowieka oraz poszanowaniem i ochroną mniejszości – ocenia KE. Zaleca Radzie UE przyjęcie ram negocjacyjnych po tym, jak Ukraina m.in. uchwali przepisy zwiększające limit zatrudnienia dla Narodowego Biura Antykorupcyjnego Ukrainy; usunie ograniczenia w uprawnieniach tego gremium do weryfikacji majątków; uchwali ustawę regulującą lobbing zgodnie z europejskimi standardami, w ramach planu działania przeciwko oligarchom.
j.k.

Reklama

ROSYJSKA AGRESJA
Jeńcy na front

Według prokremlowskich mediów Rosjanie wyślą na front batalion złożony z ukraińskich jeńców wojennych – informuje amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW). Instytucja ta powołuje się na agencję RIA Nowosti, która podała, że ukraińscy żołnierze z Batalionu im. Bohdana Chmielnickiego – pierwsza jednostka składająca się z byłych jeńców wojennych – złożyli przysięgę na wierność Rosji i będą skierowani na Ukrainę. Batalion wchodzi w skład formacji o nazwie Kaskad w wojskach tzw. Donieckiej Republiki Ludowej. Jeńcy będą wysłani w rejon granicy między dwoma obwodami ukraińskimi: donieckim i zaporoskim. Rosyjskie reżimowe media podawały, że w rozmaitych koloniach karnych siły rosyjskie zwerbowały do siedemdziesięciu ukraińskich jeńców wojennych do służby w Batalionie im. Chmielnickiego.
w.d.

ROSYJSKA AGRESJA
Awdijiwka

W atakowanej przez rosyjskie wojska Awdijiwce na wschodzie Ukrainy pozostało ok. 300-400 mieszkańców. Miasto jest obecnie zniszczone w większym stopniu niż Bachmut – powiedział ukraiński wolontariusz Witalij Żuczkow agencji UNIAN. – Do Awdijiwki wiedzie tylko jedna droga dojazdowa, która bez przerwy jest ostrzeliwana. Zespoły wolontariuszy dostarczają nielicznym mieszkańcom wodę, żywność, lekarstwa i odzież. W zniszczonym mieście pozostali głównie emeryci. Starsi ludzie nie chcą wyjeżdżać, ponieważ uważają, że ich miejsce jest w Awdijiwce – niezależnie od okoliczności. Według Żuczkowa, największym problemem cywilów – obok nieustannych rosyjskich ostrzałów – są obecnie brak wody i plaga myszy, które niszczą skromne zapasy pożywienia.

Reklama

Miasto stoi kością w gardle Rosjanom od 2014 r., bo z tego miejsca Ukraińcy mogą utrzymywać kontrolę ogniową nad okupowanym Donieckiem. Agresorzy chcą zdobyć Awdijiwkę, uważając, że to miasto może być przyczółkiem do ukraińskiej ofensywy na Donieck.
w.d.

BADANIE
Będzie lepiej

55% firm jest przekonanych, że dzięki nowemu rządowi znacznie wzrosną inwestycje firm prywatnych, ale 41% ma w tej kwestii wątpliwości – wynika z badania Konfederacji Lewiatan. W przyspieszenie inwestycji najbardziej wierzą firmy średnie (59%). W przypadku firm małych i dużych odsetek wynosi 54% – wynika z badania nastrojów przedsiębiorców „Indeks Biznesu”. Widać, kogo przedsiębiorcy popierają: trzy czwarte z nich wierzy, że nowy rząd poprawi standardy stanowienia prawa i niezawisłości sądów, przeciwnego zdania jest 20% firm. Najbardziej optymistycznie nastawione są w tej kwestii przedsiębiorstwa małe. Mniejszymi optymistami są firmy duże. Trzy czwarte przedsiębiorców twierdzi, że rząd Donalda Tuska będzie przychylny sprawom firm. Z tym poglądem nie zgadza się tylko 22% respondentów.
w.d.

FRANCJA
Miliarder rechrystianizuje

Vincent Bolloré, katolicki miliarder, według Forbes ósmy najbogatszy człowiek we Francji, jest przekonany, że chrześcijańska tożsamość oraz kultura Francji są dziś zagrożone, i od lat buduje w swoim kraju przeciwwagę dla mediów liberalno-lewicowych. Teraz publicznie ogłosił, że chce rechrystianizować Francję. Jest to zupełnie realny plan, ponieważ Bolloré, zaangażowany katolik i osoba o konserwatywnych przekonaniach, jest właścicielem m.in. stacji CNews. Po ogłoszeniu swojego planu naprawy Francji telewizja ta stała się obiektem jeszcze bardziej zmasowanej krytyki. Większość mainstreamu zarzuca jej rasizm i obskurantyzm religijny, jednak ta kampania hejtu nie wypaliła – CNews wysunęła się na czoło francuskiego rynku telewizyjnego. Codziennie ogląda ją ok. 8,5 mln telewidzów. Na tym nie koniec, Bolloré wydaje też m.in. tygodnik Le Journal du dimanche, nazywany głosem młodej francuskiej prawicy – często wyznającej tradycjonalistyczny katolicyzm – który także włączył się w misję rechrystianizacji.
k.w.

Reklama

ZWYCZAJE NA UW
Dyscyplinarka za aktywność

Komisja Dyscyplinarna Uniwersytetu Warszawskiego zadecydowała o ukaraniu naganą z ostrzeżeniem działacza młodzieżówki PiS Oskara Szafarowicza. Jego aktywność publiczna miała być niezgodna z Kodeksem Etyki Studenta Uniwersytetu Warszawskiego. – To skandaliczne orzeczenie – ocenił szef MEiN Przemysław Czarnek. – To typowy marksistowski, komunistyczny zamordyzm – dodał. Szafarowicz, jak stwierdził, dostał naganę za to, że udziela się publicznie w mediach społecznościowych; nie ma nawet informacji za co konkretnie. Czarnek zapowiedział, że w MEiN podejmą działania, które uniemożliwią tego rodzaju praktyki. – Uniwersytet jest przestrzenią wolności, a nie oceny tego, czy ktoś może, czy nie może udzielać się publicznie w mediach społecznościowych – powiedział.
w.d.

APEL O POKÓJ
Basta, basta, basta!

Tak wołał papież Franciszek po modlitwie Anioł Pański (12 listopada), apelując o przerwanie walk Izraela z Hamasem. Powiedział: – Niech zamilknie broń. Ona nigdy nie przyniesie pokoju. Niech konflikt się nie rozszerza. Dość, dość, bracia, dość! Niech w Strefie Gazy udzielona zostanie natychmiast pomoc rannym, niech chroni się cywilów, niech wpuści się znacznie więcej pomocy humanitarnej dla tej wycieńczonej ludności. Niech uwolnieni zostaną zakładnicy, wśród których jest wielu starców i dzieci. (...) Każda istota ludzka, czy to chrześcijanin, Żyd, czy muzułmanin, z każdego narodu i religii, jest święta i cenna w oczach Boga i ma prawo żyć w pokoju.
k.w.

WIELKA BRYTANIA
Indi nie żyje

Nie udało się pomóc, choć włoski rząd przyznał obywatelstwo 8-miesięcznej Brytyjce Indi Gregory. Powodem tej bezprecedensowej decyzji był wyrok angielskiego sądu nakazujący odłączenie tego nieuleczalnie chorego dziecka od aparatury podtrzymującej życie. Dalsza terapia, zdaniem brytyjskich lekarzy, byłaby bezsensowna i bolesna. Pomoc zaoferował watykański szpital Bambino Gesú. Ojciec Indi, Dean Gregory, nie krył radości: – Kiedy byłem w sądzie, czułem się, jakbym został zaciągnięty do piekła. Pomyślałem, że jeśli istnieje piekło, to musi też istnieć niebo. Niestety Anglicy odmówili transportu dziecka. Mała Indi zmarła 13 listopada w hospicjum.
k.w.

2023-11-14 13:52

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Obserwator

NATO W BOŚNI
Rosja destabilizuje

CZYTAJ DALEJ

Św. Joanna d´Arc

[ TEMATY ]

Joanna d'Arc

pl.wikipedia.org

Drodzy bracia i siostry,
Chciałbym wam dzisiaj opowiedzieć o Joannie d´Arc, młodej świętej, żyjącej u schyłku Średniowiecza, która zmarła w wieku 19 lat w 1431 roku. Ta młoda francuska święta, cytowana wielokrotnie przez Katechizm Kościoła Katolickiego, jest szczególnie bliska św. Katarzynie ze Sieny, patronce Włoch i Europy, o której mówiłem w jednej z niedawnych katechez. Są to bowiem dwie młode kobiety pochodzące z ludu, świeckie i dziewice konsekrowane; dwie mistyczki zaangażowane nie w klasztorze, lecz pośród najbardziej dramatycznych wydarzeń Kościoła i świata swoich czasów. Są to być może najbardziej charakterystyczne postacie owych „kobiet mężnych”, które pod koniec średniowiecza niosły nieustraszenie wielkie światło Ewangelii w złożonych wydarzeniach dziejów. Moglibyśmy je porównać do świętych kobiet, które pozostały na Kalwarii, blisko ukrzyżowanego Jezusa i Maryi, Jego Matki, podczas gdy apostołowie uciekli, a sam Piotr trzykrotnie się Go zaparł. Kościół w owym czasie przeżywał głęboki, niemal 40-letni kryzys Wielkiej Schizmy Zachodniej. Kiedy w 1380 roku umierała Katarzyna ze Sieny, mamy papieża i jednego antypapieża. Natomiast kiedy w 1412 urodziła się Joanna, byli jeden papież i dwaj antypapieże. Obok tego rozdarcia w łonie Kościoła toczyły się też ciągłe bratobójcze wojny między chrześcijańskimi narodami Europy, z których najbardziej dramatyczną była niekończąca się Wojna Stulenia między Francją a Anglią.
Joanna d´Arc nie umiała czytań ani pisać. Można jednak poznać głębiej jej duszę dzięki dwóm źródłom o niezwykłej wartości historycznej: protokołom z dwóch dotyczących jej Procesów. Pierwszy zbiór „Proces potępiający” (PCon) zawiera opis długich i licznych przesłuchań Joanny z ostatnich miesięcy jej życia ( luty-marzec 1431) i przytacza słowa świętej. Drugi - Proces Unieważnienia Potępienia, czyli "rehabilitacji" (PNul) zawiera zeznania około 120 naocznych świadków wszystkich okresów jej życia (por. Procès de Condamnation de Jeanne d´Arc, 3 vol. i Procès en Nullité de la Condamnation de Jeanne d´Arc, 5 vol., wyd. Klincksieck, Paris l960-1989).
Joanna urodziła się w Domremy - małej wiosce na pograniczu Francji i Lotaryngii. Jej rodzice byli zamożnymi chłopami. Wszyscy znali ich jako wspaniałych chrześcijan. Otrzymała od nich dobre wychowanie religijne, z wyraźnym wpływem duchowości Imienia Jezus, nauczanej przez św. Bernardyna ze Sieny i szerzonej w Europie przez franciszkanów. Z Imieniem Jezus zawsze łączone jest Imię Maryi i w ten sposób na podłożu pobożności ludowej duchowość Joanny stała się głęboko chrystocentryczna i maryjna. Od dzieciństwa, w dramatycznym kontekście wojny okazuje ona wielką miłość i współczucie dla najuboższych, chorych i wszystkich cierpiących.
Z jej własnych słów dowiadujemy się, że życie religijne Joanny dojrzewa jako doświadczenie mistyczne, począwszy od 13. roku życia (PCon, I, p. 47-48). Dzięki "głosowi" św. Michała Archanioła Joanna czuje się wezwana przez Boga, by wzmóc swe życie chrześcijańskie i aby zaangażować się osobiście w wyzwolenie swojego ludu. Jej natychmiastową odpowiedzią, jej „tak” jest ślub dziewictwa wraz z nowym zaangażowaniem w życie sakramentalne i modlitwę: codzienny udział we Mszy św., częsta spowiedź i Komunia św., długie chwile cichej modlitwy prze Krucyfiksem lub obrazem Matki Bożej. Współczucie i zaangażowanie młodej francuskiej wieśniaczki w obliczu cierpienia jej ludu stały się jeszcze intensywniejsze ze względu na jej mistyczny związek z Bogiem. Jednym z najbardziej oryginalnych aspektów świętości tej młodej dziewczyny jest właśnie owa więź między doświadczeniem mistycznym a misją polityczną. Po latach życia ukrytego i dojrzewania wewnętrznego nastąpiły krótkie, lecz intensywne dwulecie jej życia publicznego: rok działania i rok męki.
Na początku roku 1429 Joanna rozpoczęła swoje dzieło wyzwolenia. Liczne świadectwa ukazują nam tę młodą, zaledwie 17-letnią kobietę jako osobę bardzo mocną i zdecydowaną, zdolną do przekonania ludzi niepewnych i zniechęconych. Przezwyciężywszy wszystkie przeszkody spotyka następcę tronu francuskiego, przyszłego króla Karola VII, który w Poitiers poddaje ją badaniom przeprowadzanym przez niektórych teologów Uniwersytetu. Ich ocena jest pozytywna: nie dostrzegają w niej nic złego, lecz jedynie dobrą chrześcijankę.
22 marca 1429 Joanna dyktuje ważny list do króla Anglii i jego ludzi, oblegających Orlean (tamże, s. 221-22). Proponuje w nim prawdziwy, sprawiedliwy pokój między dwoma narodami chrześcijańskimi, w świetle imion Jezusa i Maryi, ale jej propozycja zostaje odrzucona i Joanna musi angażować się w walkę o wyzwolenie miasta, co nastąpiło 8 maja. Innym kulminacyjnym momentem jej działań politycznych jest koronacja Karola VII w Reims 17 lipca 1429 r. Przez cały rok Joanna żyje między żołnierzami, pełniąc wśród nich prawdziwą misję ewangelizacyjną. Istnieje wiele ich świadectw o jej dobroci, męstwie i niezwykłej czystości. Wszyscy, łącznie z nią samą, mówią o niej „la pulzella” - czyli dziewica.

Męka Joanny zaczęła się 23 maja 1430, gdy jako jeniec wpada w ręce swych wrogów. 23 grudnia zostaje przewieziona pod strażą do miasta Rouen. To tam odbywa się długi i dramatyczny Proces Potępienia, rozpoczęty w lutym 1431 r. a zakończony 30 maja skazaniem na stos. Był to proces wielki i uroczysty, któremu przewodniczyli dwaj sędziowie kościelni: biskup Pierre Cauchon i inkwizytor Jean le Maistre. W rzeczywistości kierowała nim całkowicie duża grupa teologów słynnego Uniwersytetu w Paryżu, którzy uczestniczyli w nim jako asesorzy.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Lublin. Centralna procesja Bożego Ciała

2024-05-31 05:51

Paweł Wysoki

Jak monstrancja niesiemy Chrystusa w sobie, przyjmując Go w Komunii św.; możemy Jego mocą budować jedność i pełnić dzieła miłości - powiedział abp Stanisław Budzik.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję