Reklama

Niedziela plus

Szczecin

Ewangelia rymem pisana

Do głoszenia rekolekcji wykorzystuje m.in. swoje muzyczne umiejętności, ubogacając je kompozycjami wykonywanymi przy wtórze gitary. O kim mowa?

Niedziela Plus 28/2023, str. VII

[ TEMATY ]

Szczecin

Adam Szewczyk

Roman Kempiński

Roman Kempiński

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Adibu Dibu Daj! to tytuł płyty wydanej przez Romana Kempińskiego, pisarza, poety, rekolekcjonisty – szerzej znanego jako Romcio Tomcio. Autor od ponad dwóch dekad tworzy rymowane opowieści, które wiernie i niezwykle dynamicznie oddają przekaz treści biblijnych.

Piosenki dla wszystkich

Tytuł płyty to fragment refrenu jednej z moich piosenek rekolekcyjnych – opowiada Roman Kempiński. – To płyta dla całej rodziny, którą tworzy dziesięć piosenek w bardzo różnych aranżacjach. Jej klimat jest na wskroś biblijny. Można na niej znaleźć historie o tym, jak Jezus uzdrawia, wypędza złe duchy, czyni cuda. Można Go też spotkać w Ogrójcu, co pokazuje klip załączony na pendrivie. Materiał muzyczny dostępny jest na dwóch nośnikach: na pendrivie, zapakowanym w estetyczne pudełko przypominające opakowanie talii kart, oraz na klasycznej płycie CD. Prace nad płytą trwały niemal rok. Znajdują się na niej moje kompozycje muzyczne do tekstów również mojego autorstwa. Nagrania zrealizowano w szczecińskim Studiu KabART Dariusza Kabacińskiego. Materiał muzyczny, stanowiący treść płyty, dedykowany jest rodzinie, począwszy od najmłodszego jej członka – maleńkiego dziecka, przez dorosłych, a skończywszy na najstarszych. Chwilami jest wesoły, czasem bardziej do rozważań. Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Nagrań można słuchać choćby podczas rodzinnej podróży samochodem. Na pendrivie znajdują się dwa katalogi: jeden w wersji z wokalem, drugi bez, by można było sobie samemu pośpiewać.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zarówno książki, jak i opakowanie wydanej płyty wyróżnia barwna, charakterystyczna oprawa graficzna. – Zewnętrznie klimat płyty jest komiksowy. Tak to sobie wymyśliłem – tłumaczy Romcio Tomcio. – Jak w swych książkach jestem taki rymowany i kolorowy przez ilustracje, tak muzycznie jestem komiksowy i tak będą wyglądały moje teledyski – kolejny z piosenką Tak Cię kocham.

Tryptyk ukończony

Wraz z premierą płyty na rynku wydawniczym pojawiła się kolejna rymowana pozycja książkowa autora. – Ukazał się piętnasty tomik rymowanych opowiadań biblijnych – informuje Roman Kempiński. – Stanowi on zakończenie tryptyku z Księgi Rodzaju publikowanego pod wspólnym tytułem Biblijne opowieści. Tworzą go części: Początek, Abraham oraz Ojcowie. Ostatni tomik trzeciej części opowiada historię Izaaka, Jakuba oraz Józefa, tego, który wyjaśniał faraonowi jego sny. Książka spina te trzy części, tworząc rymowaną wersję całej Księgi Rodzaju.

Reklama

Tym, którzy nie zetknęli się jeszcze z twórczością Romcia Tomcia, prezentuję rymowaną zachętę autora do zakupu tej książki: „W Starotestamentalnym rymowanym Słowie/ Biblijne Opowieści Ojcowie./ Izaaka i Jakuba tu spotkacie,/ A i o Józefie coś przeczytacie./ Ta książka, jak to mam w zwyczaju,/ Kończy już całą Księgę Rodzaju./ Za 35 zł i pocztowe podziękowanie/ Można zacząć natchnione czytanie./ W komplecie Opowieści Biblijne/ Już za 100 zł są atrakcyjne./ Książka na soczystą zieleń ma miejsce,/ A ilustracje są Doroty Usowicz--Lenczewskiej”.

Zarówno płyta, jak i wszystkie dotychczasowe książki, w tym ostatnia Ojcowie, są dostępne za pośrednictwem strony internetowej autora: www.romciotomcio.pl .

2023-07-04 18:41

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Chcesz się wyciszyć?

Niedziela szczecińsko-kamieńska 36/2023, str. II

[ TEMATY ]

Szczecin

Wspólnota Sióstr Uczennic Krzyża

Wspólnota absolwentów Szkoły Liturgicznego Animatora Muzycznego działająca przy Centrum Formacji Świeckich przy Wspólnocie Sióstr Uczennic Krzyża zaprasza na kolejne – już VIII Rekolekcje Liturgiczne.

Odbędą się one w dniach 15-17 września br. w Arcybiskupim Wyższym Seminarium Duchownym, prowadzącym będzie o. Augustyn Zygmunt, franciszkanin – gwardian i proboszcz parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Brodnicy, a zarazem kustosz sanktuarium św. Antoniego z Padwy, były ojciec duchowny seminarium Zakonu Braci Mniejszych prowincji poznańskiej.

CZYTAJ DALEJ

Boże Ciało i wianki

Niedziela łowicka 21/2005

www.swietarodzina.pila.pl

Boże Ciało, zwane od czasów Soboru Watykańskiego II Uroczystością Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, jest liturgicznym świętem wdzięczności za dar wiecznej obecności Jezusa na ziemi. Chrześcijanie od początków Kościoła zbierali się na łamaniu Chleba, sławiąc Boga ukrytego w ziemskim chlebie. Święto jest przedłużeniem Wielkiego Czwartku, czyli pamiątki ustanowienia Eucharystii. A z tego wynika, że uroczystość ta skryta jest w cieniu Golgoty, w misterium męki i śmierci Jezusa.

Historia święta Bożego Ciała sięga XIII wieku. W klasztorze w Mont Cornillon, w pobliżu Liege we Francji, przebywała zakonnica Julianna, która wielokrotnie miała wizję koła na wzór księżyca, a na nim widoczną plamę koloru czarnego. Nie rozumiała tego, więc zwróciła się do przełożonej. Gdy ta ją wyśmiała, Julianna zaczęła się modlić i pewnego razu usłyszała głos, oznajmiający, że czarny pas na tarczy księżyca oznacza brak osobnego święta ku czci Eucharystii, które ma umocnić wiarę, osłabioną przez różne herezje.
Władze kościelne sceptycznie odnosiły się do widzeń prostej Zakonnicy. Jednak kolejne niezwykłe wydarzenie dało im wiele do myślenia. W 1263 r. w Bolsenie, niedaleko Rzymu, kapłan odprawiający Mszę św. zaczął mieć wątpliwości, czy to możliwe, aby kruchy opłatek był Ciałem Pańskim. I oto, gdy nastąpił moment przełamania Hostii, zauważył, że sączy się z niej krew i spada na białe płótno korporału na ołtarzu. Papież Urban IV nie miał już wątpliwości, że to sam Bóg domaga się święta Eucharystii i rok po tym wydarzeniu wprowadził je w Rzymie, a papież Jan XXII (1334 r.) nakazał obchodzić je w całym Kościele. Do dziś korporał z plamami krwi znajduje się we wspaniałej katedrze w Orvieto, niedaleko Bolseny. Wybudowano ją specjalnie dla tej relikwii.
W Polsce po raz pierwszy święcono Boże Ciało w 1320 r., za biskupa Nankera, który przewodził diecezji krakowskiej. Nie było jednak jeszcze tak bogatych procesji, jak dziś. Dopiero wiek XVI przyniósł rozbudowane obchody święta Bożego Ciała, zwłaszcza w Krakowie, który był wówczas stolicą. Podczas procesji krakowskich prezentowały się proporce z orłami na szkarłacie, obecne było całe otoczenie dworu, szlachta, mieszczanie oraz prosty lud z podkrakowskich wsi.
W czasie procesji Bożego Ciała urządzano widowiska obrzędowe lub ściśle teatralne, aby przybliżyć ich uczestnikom różne aspekty obecności Eucharystii w życiu. Nasiliło się to zwłaszcza pod koniec XVI wieku, kiedy przechodzenie na protestantyzm znacznie się nasiliło i potrzebna była zachęta do oddania czci Eucharystii.
W okresie rozbiorów religijnemu charakterowi procesji Bożego Ciała przydano akcentów patriotycznych. Była to wówczas jedna z nielicznych okazji do zademonstrowania zaborcom żywej wiary. W procesjach niesiono prastare emblematy i proporce z polskimi godłami, świadczące o narodowej tożsamości.
Najpiękniej jednak Boże Ciało obchodzono na polskiej wsi, gdzie dekoracją są łąki, pola i zagajniki leśne. Procesje imponowały wspaniałością strojów asyst i wielką pobożnością prostego ludu, wyrażającego na swój sposób uwielbienie dla Eucharystii. Do dziś przetrwał zwyczaj zdobienia ołtarzy zielonymi drzewami brzóz i polnymi kwiatami. Kiedyś nawet drogi wyścielano tatarakiem. Do dziś bielanki sypią też przed kroczącym z monstrancją kapłanem kolorowe płatki róż i innych kwiatów.
Boże Ciało to również dzień święcenia wianków z wonnych ziół, młodych gałązek drzew i kwiatów polnych. Wieniec w starych pojęciach Słowian był godłem cnoty, symbolem dziewictwa i plonu. Wianki z ruty i kwiatów mogły nosić na głowach tylko dziewczęta.
Na wsiach wierzono, że poświęcone wianki, powieszone na ścianie chaty, odpędzają pioruny, chronią przed gradem, powodzią i ogniem. Dymem ze spalonych wianków okadzano krowy, wyganiane po raz pierwszy na pastwisko. Zioła z wianków stosowano też jako lekarstwo na różne choroby.
Gdzieniegdzie do poświęconych wianków dodawano paski papieru, z wypisanymi słowami czterech Ewangelii. Paski te zakopywano następnie w czterech rogach pola, dla zabezpieczenia przed wszelkim złem.
Dziś Boże Ciało to jedna z niewielu już okazji, aby przyodziać najpiękniejszy strój świąteczny - strój ludowy. W Łowickiem tego dnia robi się tęczowo od łowickich pasiaków. Kto wie, czy stroje ludowe zachowałyby się do dziś, gdyby nie możliwość ich zaprezentowania podczas uroczystości kościelnych. Chwała zatem i wielkie dzięki tym duszpasterzom, którzy kładą nacisk, aby asysty procesyjne występowały w regionalnych strojach. Dzięki temu procesje Bożego Ciała są jeszcze wspanialsze, okazalsze, barwniejsze. Ukazują różnorodność bogactwa sztuki ludowej i oby tak było jak najdłużej.
W ostatni czwartek oktawy Bożego Ciała, oprócz święcenia wianków z ziół i kwiatów, szczególnym ceremoniałem w naszych świątyniach jest błogosławieństwo małych dzieci. Kościoły wypełniają się najmłodszymi, często także niemowlętami, by i na nich spłynęło błogosławieństwo Boże. Wszak sam Pan Jezus mówił: „Pozwólcie dzieciom przychodzić do Mnie, nie przeszkadzajcie im, do takich bowiem należy królestwo Boże. Zaprawdę, powiadam wam: Kto nie przyjmie królestwa Bożego jak dziecko, ten nie wejdzie do niego” (Mk 10, 13-15).

CZYTAJ DALEJ

Stanowisko uczestników XXXI Ogólnopolskiej Pielgrzymki Samorządu Terytorialnego na Jasna Górę

2024-05-30 22:45

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

My, przedstawiciele samorządów gmin, powiatów i województw zgromadzeni u stóp Matki Bożej Królowej Polski zwracamy się z apelem do małżeństw i rodzin oraz do osób przygotowujących się do zawarcia małżeństwa i założenia rodziny, aby z pełnym zaangażowaniem poznawali swoje prawa i obowiązki wynikające z natury małżeństwa

jako trwałego związku kobiety i mężczyzny oraz rodziny będącej podstawową komórką społeczną we współczesnym świecie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję