Reklama

Niedziela Lubelska

Chełm

Papieski odpust

Niedziela lubelska 11/2017, str. 3

[ TEMATY ]

odpust

kanonicy

Tadeusz Boniecki

Instalacji nowych kanoników, od lewej ks. Andrzeja Sternika i ks. Andrzeja Majchrzaka, dokonał bp Artur Miziński

Instalacji nowych kanoników, od lewej ks. Andrzeja Sternika
i ks. Andrzeja Majchrzaka, dokonał bp Artur Miziński

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W święto Katedry św. Piotra 22 lutego w bazylice pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny na Górze Chełmskiej odbyły się uroczystości odpustowe. Podczas Eucharystii sprawowanej pod przewodnictwem bp. Artura Mizińskiego, sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski, miał miejsce obrzęd instalacji nowych kanoników gremialnych Kapituły Kolegiackiej. Do tego grona dołączyli ks. Andrzej Sternik, proboszcz parafii Mariackiej i dziekan dekanatu Chełm-Wschód, oraz ks. Andrzej Majchrzak, proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego.

Zimowa tradycja

Z odpustem na Górze Chełmskiej najczęściej kojarzy się wrzesień. W uroczystość Narodzenia Najświętszej Maryi Panny do sanktuarium Matki Bożej Chełmskiej przybywa najwięcej pątników. Jednak od kiedy świątynia została podniesiona do godności bazyliki mniejszej, odpust jest obchodzony również zimą. 22 lutego wierni gromadzą się na modlitwie w intencji Ojca Świętego. Oprócz Mszy św. czas modlitwy wypełnia adoracja Najświętszego Sakramentu. Pielgrzymi w cichej rozmowie z Panem Jezusem i Jego Matką powierzają swoje troski i radości oraz wypraszają łaski potrzebne kolejnym następcom św. Piotra. Główne uroczystości odbywają się wieczorem; rozpoczyna je procesja z kopią figurki Matki Bożej Fatimskiej, upamiętniająca peregrynację sprzed 21 lat. W tym roku, podobnie jak w latach poprzednich, od kościoła pw. Rozesłania Świetych Apostołów aż do bazyliki Mariackiej poprowadził ją proboszcz i dziekan dekanatu Chełm-Zachód ks. Józef Piłat. Policja i Straż Miejska wstrzymała ruch uliczny, by procesja z Fatimską Panią bezpiecznie przeszła na Górę Chełmską. Pomimo deszczu i zimnego wiatru w tym wyjątkowym wyznaniu wiary uczestniczyło wielu wiernych, którzy płomieniami świec rozświetlali drogę figurze Matki Bożej, niesionej na ramionach przez mężczyzn z Bractwa Krzyża Świętego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kanonicy gremialni

Centralnym wydarzeniem odpustu była Msza św. sprawowana przez bp. Artura Mizińskiego. We wstępie do Liturgii proboszcz ks. Andrzej Sternik przypomniał, że kościół Mariacki już od 29 lat nosi tytuł bazyliki mniejszej, a maryjna procesja zainaugurowała chełmskie obchody 100-lecia objawień Matki Bożej w Fatimie. Ważnym punktem uroczystości była instalacja nowych kanoników. Dziekan Chełmskiej Kapituły Kolegiackiej ks. prał. Tadeusz Kądziołka poinformował, że w grudniu ubiegłego roku abp Stanisław Budzik mianował dwóch kapłanów kanonikami gremialnymi. – Nominacja jest wdzięcznością Kościoła w Lublinie wobec kapłanów za ich gorliwą pracę i znakiem docenienia tego wszystkiego, co Pan Bóg poprzez ich talenty chce przekazać ludowi Bożemu; jest też zaproszeniem do jeszcze gorliwszej pracy i posługi kapłańskiej oraz wezwaniem do dobrego przykładu życia kapłańskiego – wyjaśniał ks. Kądziołka. Przypomniał, że do Kapituły Chełmskiej należy obecnie ponad 100 kapłanów; wśród nich 12 kanoników gremialnych i ponad 90 kanoników honorowych. W trakcie ceremonii nowi kanonicy gremialni ks. Andrzej Sternik i ks. Andrzej Majchrzak w obecności bp. Artura Mizińskiego złożyli wyznanie wiary i przysięgę wierności oraz otrzymali dystynktorium, czyli krzyż kanonicki będący symbolem jedności z Kapitułą Kolegiacką.

Reklama

Pytanie o wiarę

W homilii bp Artur Miziński mówił o prymacie św. Piotra i jego sukcesorów w Kościele. Przywołał pytanie Jezusa za kogo ludzie Go uważają i odpowiedź Piotra: „Ty jesteś Mesjasz, Syn Boga Żywego”. – Tym zdaniem wyraził on istotę życia i posłannictwa Chrystusa na ziemi – mówił Ksiądz Biskup. Do wiernych zaapelował o osobistą odpowiedź na pytanie Jezusa. – Czy wierzymy, że Chrystus jest Synem Bożym, Mesjaszem, jedynym i prawdziwym Odkupicielem; że nas kocha i umarł za nas na krzyżu, aby nam dać życie wieczne? Czy moglibyśmy z całą odpowiedzialnością powiedzieć, że Jezus jest dla nas najważniejszy? To są pytania o wiarę, które trzeba stawiać każdego dnia – podkreślił Pasterz. Jak wyjaśniał, sprawdzianem wiary może być pokusa, aby w niedzielę zamiast do kościoła na Mszę św. pójść całą rodziną na zakupy.

Niezwykle bogaty w duchowe przeżycia wieczór odpustu papieskiego na Górze Chełmskiej zakończył Różaniec fatimski.

2017-03-08 12:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Matce Bożej Różańcowej w podzięce

Niedziela rzeszowska 43/2016, str. 1

[ TEMATY ]

parafia

odpust

Damian Kandefer

Kościół pw. Matki Bożej Różańcowej w Rzeszowie

Kościół pw. Matki Bożej Różańcowej w Rzeszowie

W uroczystość odpustową Matki Bożej Różańcowej, 7 października, nasza wspólnota parafialna przeżywała 40-lecie powstania parafii. Podczas Mszy św. o godz. 17 biskup ordynariusz Jan Wątroba dokonał konsekracji świątyni

Początek naszej parafii sięga 1972 r., wtedy to z polecenia bp. Ignacego Tokarczuka i za jego staraniem proboszcz parafii pw. Chrystusa Króla w Rzeszowie, ks. Józef Sondej, zakupił dom i działkę przy ul. Łabędziej 7. Zamieszkał tam z zamiarem budowania kaplicy ks. Jakieła. Po wykonaniu fundamentów pod kaplicę, ks. Jakieła został wyrzucony przez milicję, a dom został bezprawnie zakwaterowany przez rzekomych pogorzelców. W tej trudnej sytuacji z pomocą przyszedł ks. Piotr Szkolnicki z Czudca, który przekazał dom przy ul. Jastrzębiej. W tym domu ks. Józef Kapusta wraz z ks. dziekanem Józefem Sondejem odprawił Mszę św. i wystawił Najświętszy Sakrament do adoracji. Powoli zaczęli gromadzić się wierni początkowo zastraszani przez milicję i służbę bezpieczeństwa, która widząc determinację kapłanów i wiernych, odstąpiła po tygodniu od fotografowania i pilnowania budynku. Budynek ten został zaadaptowany na kaplicę. W 1974 r. został ustanowiony rektorat, który 16 października 1976 r. został przekształcony w parafię pw. Matki Bożej Różańcowej. Od początku istnienia parafii zostały podjęte starania u ówczesnych władz o pozwolenie na budowę świątyni. Po latach ogromnej determinacji ze strony wspólnoty parafialnej, w latach stanu wojennego w 1982 r. takie pozwolenie uzyskano. Projekt świątyni wykonał architekt Regler z Krakowa. Budowę rozpoczęto w 1983 r., najpierw wybudowano dolny kościół, gdzie zaczęto odprawiać nabożeństwa w 1987 r. Całość wraz z zapleczem katechetyczno-mieszkalnym ukończono w 1989 r. W październiku tegoż roku świątynia została poświęcona przez bp. Tokarczuka. 9 kwietnia zmarł ks. Józef Kapusta.

CZYTAJ DALEJ

Nowe normy dotyczące domniemanych zjawisk nadprzyrodzonych

Od „nihil obstat” po opinię negatywną – zatwierdzony przez Papieża dokument Dykasterii Nauki Wiary zawiera 6 różnych ocen w rozeznawaniu przypadków. Zasadniczo ani biskup, ani Stolica Apostolska nie będą się wypowiadać w sprawie orzeczenia o nadprzyrodzonym charakterze danego zjawiska, a ograniczą się do zezwolenia na kult i pielgrzymki oraz ich promowania.

Uaktualnione zostają normy dotyczące rozeznawania domniemanych zjawisk nadprzyrodzonych – stanowi o tym nowy dokument Dykasterii Nauki Wiary, opublikowany w piątek 17 maja, który wejdzie w życie w niedzielę 19 maja, w uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Tekst poprzedza szczegółowa prezentacja, dokonana przez prefekta, kard. Victora Manuela Fernandeza, po której następuje wprowadzenie i wskazanie 6 różnych możliwych rozstrzygnięć. Możliwe będzie szybsze wypowiadanie się, z poszanowaniem pobożności ludowej, i z reguły władza kościelna nie będzie już zobowiązana do oficjalnego orzekania o nadprzyrodzonym charakterze danego zjawiska, którego dogłębne przebadanie mogłoby wymagać dużo czasu. Inną nowością jest wyraźniejsze zaangażowanie Dykasterii Nauki Wiary, która będzie musiała zatwierdzić ostateczną decyzję biskupa i będzie miała prawo do interweniowania w każdej chwili poprzez motu proprio. W ostatnich dziesięcioleciach w wielu przypadkach, co do których wypowiadali się poszczególni biskupi, angażowane było dawne Święte Oficjum, jednak prawie zawsze interwencja pozostawała za kulisami, i domagano się, żeby nie podawać tego do publicznej wiadomości. Obecnie motywacją do tego wyraźnego zaangażowania Dykasterii jest m.in. trudność w ograniczeniu do poziomu lokalnego zjawisk, które w pewnych przypadkach osiągają wymiary krajowe, a nawet globalne, „tak że decyzja dotycząca jednej diecezji ma konsekwencje również gdzie indziej”.

CZYTAJ DALEJ

O ducha służby, miłosierdzia - rozpoczęły się rekolekcje pracowników Służby Zdrowia

O ducha służby, miłosierdzia, cierpliwości i pokoju modlą się na Jasnej Górze w przededniu Pięćdziesiątnicy, czyli uroczystości Zesłania Ducha Świętego, uczestnicy dwudniowych rekolekcji środowiska medycznego. Odbywają się one po raz 44., zostały zapoczątkowane przez bł. ks. Jerzego Popiełuszko. - Uczył nas, nawet swoją postawą, jak mieć serce dla człowieka - mówią pielęgniarki, które pamiętają pielgrzymki z bł. ks. Jerzym.

Maria Labus z Katowic dyplom pielęgniarski otrzymała w 1958r. Jedną z pierwszych pielgrzymek, które zapamiętała to ta, której towarzyszył bł. ks. Jerzy. - To śmieszne co powiem, ale wydawało mi się, że to taki młody ksiądz – przyznała przytaczając jednocześnie swój obraz błogosławionego księdza kiedy siedział na stopniach ołtarza z ręką na policzku. - Cichutki, nigdy nie wiedział dlaczego się go ludzie czepiają o kwestie polityczne – opowiadała pielęgniarka dodając, że bł. ks. Popiełuszko kierował się sercem i służbą Bogu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję