Reklama

Niedziela Lubelska

Kraków zaczyna się w Lublinie

Z ks. Adamem Babem, wikariuszem biskupim ds. młodzieży i koordynatorem diecezjalnym biura organizacji Światowych Dni Młodzieży w Lublinie, rozmawia Urszula Buglewicz

Niedziela lubelska 29/2016, str. 1, 3

[ TEMATY ]

Lublin

ŚDM w Krakowie

Archiwum lubelskiego biura ŚDM

Jesteśmy gotowi na ŚDM

Jesteśmy gotowi na ŚDM

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

URSZULA BUGLEWICZ: – Za kilka dni do naszej diecezji przyjedzie młodzież z różnych stron świata. Jesteśmy gotowi na jej przyjęcie?

KS. ADAM BAB: – Zdecydowanie tak. Parafie i rodziny są gotowe na przyjęcie pielgrzymów z Belgii, Francji, Włoch, Niemiec, Hiszpanii, Ukrainy, USA, Brazylii, Filipin, Korei, Kuby, Słowenii, a nawet Papui-Nowej Gwinei. Na wszystkich czekają pakiety, w których znajdą się m.in. koszulki z logo ŚDM, identyfikatory, publikacje książkowe o Miłosierdziu Bożym i o historii Polski. Przed nami jeszcze ostatnie przygotowania związane ze spotkaniem młodych na Arenie Lublin.

– Ilu pielgrzymów wybrało Lublin lub okoliczne miasta?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Swój udział w standardowym programie Dni w diecezji (20-25 lipca) potwierdziło ok. 1700 osób. Ponadto w naszej diecezji gościć będzie ok. tysiąca osób związanych ze wspólnotami neokatechumenalnymi (24-28 lipca). Pielgrzymi zostaną rozlokowani w ok. 30 parafiach w samym Lublinie oraz w Chełmie, Łęcznej, Kraśniku, Świdniku i Puławach. Młodzież gościć będzie także w Nałęczowie oraz w Piotrawinie, w Ognisku Światła i Miłości w Kaliszanach.

– Jak będą wyglądały Dni w diecezji?

– Pielgrzymi oczekują, że czas spędzony na Lubelszczyźnie będzie czasem szczególnych rekolekcji, czasem doświadczenia wspólnie przeżywanej wiary i radości. Duchowy program jest zbudowany na podstawie historii Abrahama, a nasza diecezja na czas ŚDM przyjęła nazwę Mamre – od miejsca spotkania Abrahama z Bogiem. Wokół tej biblijnej postaci zbudowany jest trzydniowy program rekolekcyjny: gościnność i cierpienie jako miejsce spotkania z Bogiem oraz zawierzenie swojej przyszłości jako miejsce doświadczenia relacji z Bogiem w historii życia. Poza wymiarem duchowym, parafialne biura ŚDM przygotowały ofertę kulturalno-turystyczną. Młodzi pokażą swoim rówieśnikom Lublin (m.in. Katolicki Uniwersytet Lubelski, Majdanek czy Stare Miasto), a także Kozłówkę, Kazimierz Dolny i Wąwolnicę.

Reklama

– Część spotkań będzie miała charakter otwarty dla wszystkich…

– Zapraszamy wiernych na wspólne Msze św. w parafiach, ale przede wszystkim na dwa centralne spotkania do Lublina. Nie wszyscy będą mogli pojechać do Krakowa, ale w Lublinie też będzie można doświadczyć klimatu spotkań Światowych Dni Młodzieży. W piątek 22 lipca na pl. Zamkowym odbędzie się wielki koncert Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” oraz Zespołu Pieśni i Tańca „Lublin” im. Wandy Kaniorowej. Dzień później, w sobotę 23 lipca zapraszam na centralne wydarzenie na Arenę Lublin, gdzie odbędzie się całodniowe spotkanie zatytułowane „#ArenaMłodych”. Jego najważniejszą częścią będzie Msza św. pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika i z udziałem goszczących pielgrzymów, a po niej widowisko teatralne dotyczące historii Abrahama, przeplatane elementami modlitwy i adoracji. Na tym spotkaniu spodziewamy się nawet kilkunastu tysięcy osób. Wstęp jest wolny; obowiązują jednak karty wstępu. Podczas tego spotkania będzie można oddać krew, co jest praktycznym wymiarem miłosierdzia.

– Czy można oszacować, ile osób zaangażowało się w przygotowania?

– Tak, ponad tysiąc. Pierwszą grupę stanowią wolontariusze przygotowujący pobyty gości w parafiach; takich sztabów jest w naszej diecezji 30 i w każdym średnio pracuje 10 osób. Poza nimi z biurem diecezjalnym na stałe współpracuje ok. 200 osób, działają one w różnych departamentach oraz okazjonalnie. Trzecią grupę wolontariuszy stanowią osoby bezpośrednio zaangażowane w projekt „#ArenaMłodych”, jest ich ok. 500 (w tym 300 w chórze, 100 w służbach porządkowych i ponad 80 w grupie teatralnej). Wspólnym mianownikiem wszystkich wolontariuszy: uczniów, studentów, ale i osób pracujących zawodowo jest chęć zaangażowania się w organizację Światowych Dni Młodzieży. Pewnie drugie takie spotkanie już nam się nie trafi, stąd wielka mobilizacja młodych, którzy nie chcą przegapić najważniejszego spotkania w ich życiu. Wiele osób pomimo różnych obowiązków poświęca się tej pracy; mam do nich wielki szacunek i wdzięczność.

– Dla organizacji tak wielkiego przedsięwzięcia potrzebne są wielkie środki…

– Koszty Dni w diecezji w większości zostaną pokryte z tzw. środków kościelnych. Jednak korzystamy z pomocy finansowej samorządów miast i władz wojewódzkich, które we współpracy widzą okazję do promocji regionu, np. marszałek województwa ufundował 8 tys. koszulek z logo ŚDM i znaczkiem promującym nasz region „Lubelskie. Smakuj życie!”. Dużą pomoc okazała nam firma PGE Dystrybucja, która jest naszym głównym sponsorem.

– Dlaczego Ksiądz podjął się współorganizowania ŚDM?

– Uważam, że Światowe Dni Młodzieży są wielką szansą duszpasterską, by młodych wciągnąć w tworzenie dobra, jakim jest to spotkanie. Mam nadzieję, że doświadczenie wspólnoty, wiary i radości dla tych, którzy być może dystansują się do Kościoła, będzie okazją do nawrócenia, do otwarcia na relację z Bogiem, na uczestnictwo w życiu Kościoła.

– Co po Dniach w diecezji?

– Pojedziemy na spotkanie z papieżem Franciszkiem do Krakowa (25-31 lipca). Do 30 czerwca za pośrednictwem diecezjalnego biura ŚDM zapisało się ok. 2,5 tys. osób. Większość z nich wybrała pakiet trzydniowy na finalne spotkania, ale ok. tysiąca osób pojedzie specjalnym składem pociągu, by uczestniczyć w całym programie. Wiem też o kilkuset osobach, które wybierają się autokarami. Do tego doliczyć trzeba ok. tysiącosobową grupę młodzieży, która będzie pielgrzymować w ramach wspólnot neokatechumenalnych. Być może będzie nas jeszcze więcej, bo do 22 lipca można zarejestrować się w ramach opcji „last minute”.

– A co po Krakowie?

– Najpierw piesza pielgrzymka do Częstochowy (3-14 sierpnia) – ze specjalną ofertą dla uczestników ŚDM (są zwolnieni z opłat); później Spotkanie Młodych Archidiecezji Lubelskiej w Garbowie (19-20 sierpnia), które nawiązywać będzie do tematu miłosierdzia i Światowych Dni Młodzieży. We wrześniu chcemy młodzieży z miast goszczących pielgrzymów zaproponować weekendowe rekolekcje ewangelizacyjne, których celem jest odświeżenie wiary i projekcja wspólnej drogi formacyjnej oraz płaszczyzn zaangażowania. Chciałbym, aby młodzi nie tylko czerpali z Kościoła, ale przede wszystkim tworzyli Kościół.

2016-07-14 08:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Klucz do serc

Niedziela lubelska 20/2022, str. III

[ TEMATY ]

Lublin

sanktuarium św. Józefa

Katarzyna Artymiak

Pamiątkowe zdjęcie rodzin w sanktuarium św. Józefa

Pamiątkowe zdjęcie rodzin w sanktuarium św. Józefa

W uroczystość św. Józefa Rzemieślnika odbyła się Pielgrzymka Rodzin Archidiecezji Lubelskiej do sanktuarium św. Józefa w Lublinie.

Pielgrzymkę do nowego sanktuarium diecezjalnego, ustanowionego w kościele Ojców Karmelitów w grudniu ubiegłego roku, zorganizowały wspólnie Duszpasterstwo Rodzin oraz Domowy Kościół Ruchu Światło-Życie. Okazją jest przeżywany do 26 czerwca Rok Rodziny „Amoris Laetitia”. Zgromadzeni pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika dziękowali Bogu za małżeństwa i rodziny oraz powierzali je czułej opiece św. Józefa. Mszy św. przewodniczył metropolita lubelski; koncelebrowali diecezjalny duszpasterz rodzin ks. Grzegorz Trąbka, dziekan ks. Adam Lewandowski oraz ojcowie karmelici. Słowa powitania do pielgrzymów skierował o. Piotr Nyk, przeor kościoła św. Józefa. Na zakończenie liturgii została poświęcona ikona Świętej Rodziny autorstwa Zbigniewa Pieczyńskiego, która wyruszyła w peregrynacji po małżeństwach i rodzinach Domowego Kościoła oraz do wszystkich chętnych rodzin archidiecezji lubelskiej.

CZYTAJ DALEJ

150 minut do potęgi

2024-05-11 09:02

[ TEMATY ]

Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Samuel Pereira

Centralny Port Komunikacyjny to nie tylko projekt infrastrukturalny, lecz także manifestacja polskiej determinacji i ambicji. W kraju, gdzie przez lata samo mówienie o potrzebie rozwoju i byciu na równi z zachodem było kwestionowane. Gaszenie polskich ambicji pustymi hasłami o „megalomanii”, „mocarstwowości” i „machaniu szabelką” to zmora ostatnich 35 lat. Dziś sama idea CPK stanowi punkt zwrotny, jako symbol odrzucenia kompleksów na rzecz przyszłościowych inwestycji.

Zacznijmy od faktu, że projekt CPK to nie tylko lotnisko, ale cała, rozległa sieć kolei, którą może zobrazować jedna liczba: 2,5 godziny, czyli 150 minut. Tyle zajmowałby dojazd do Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK) i Warszawy z każdej aglomeracji w Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Protestujący zdecydowanie: precz z zielonym obłędem

2024-05-11 11:36

[ TEMATY ]

protest

rolnicy

protesty

Łukasz Brodzik

Z najdalszych zakątków naszego kraju do Warszawy zjechały setki tysięcy Polaków na protest Precz z Zielonym Ładem. Nam udało się bezpośrednio porozmawiać z kilkoma uczestnikami manifestacji.

Wsiadamy do autokaru w Zielonej Górze. To jedno z najodleglejszych miejsc, z których wyruszają na protest niezadowoleni z unijnej „polityki klimatycznej” rodacy. Zbiórka 3:45, wyjazd o 4:00. Wszyscy przed czasem, pełna mobilizacja. Z województwa lubuskiego łącznie wyruszają 4 autokary. Na dworze jest jeszcze ciemno, gdy zabieramy „na pokład” kolejnych związkowców z Sulechowa. Jeszcze tylko pożegnanie z figurą Chrystusa Króla w Świebodzinie i „wskakujemy” na autostradę.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję