Reklama

Niedziela Sandomierska

Rok w duszpasterstwie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Właśnie rozpoczyna się nowy rok duszpaterski. Jak będzie on wyglądał w naszej diecezji? Czego możemy spodziewać się w nadchodzącym czasie?

Jubileusze parafialne

800 lat to długi okres czasu. A takie właśnie jubileusze będą świętować dwie wspólnoty parafialne: w Gawłuszowicach i w Tarnobrzegu Wielowsi. Ks. Witold Szczur, proboszcz Gawłuszowickiej parafii, informuje nas: – Rok jubileuszowy potrwa do 22 listopada przyszłego roku. Głównym punktem obchodów będzie uroczystość odpustowa ku czci św. Wojciecha. Wśród licznych wydarzeń należy zauważyć przeprowadzenie sympozjum o parafii, misje parafialne, transmisję Radia Maryja i TV Trwam oraz audycję „Rozmowy niedokończone” prowadzoną z parafii. Ale także: Roraty o św. Wojciechu, koncert kolęd – rodzinne śpiewanie, Orszak Trzech Króli, piknik rodzinny, rajd rowerowy im. św. Wojciecha, rekolekcje Apostolstwa Dobrej Śmierci i inne – wylicza ks. Szczur.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Natomiast taki sam jubileusz 15 marca rozpocznie wspólnota parafialna z Tarnobrzega Wielowsi. Ks. proboszcz Dariusz Woźniczka wyjaśnia: – Uroczystości potrwają do 29 września. Będzie to rok szczególnej łaski Bożej dla parafian, którzy będą mogli także doświadczyć miłości i miłosierdzia Boga zyskując odpusty, przeżywając parafialne misje, uczestnicząc w liturgii w kościele, na cmentarzu i miejscu lądowania św. Jana Pawła II. Ponadto będzie to okazja do przypomnienia sobie historii i dziejów parafii naznaczonych wstawiennictwem świętych patronów: św. Gertrudy i św. Michała Archanioła. To też czas uświadomienia sobie wspólnej odpowiedzialności za parafię, która istnieje już 8 wieków – podkreśla Duszpasterz.

Rok Caritas

Rok obecny, w ramach przygotowania do Jubileuszu 200-lecia diecezji, da nam okazję do lepszego przyjrzenia się działalności diecezjalnej Caritas. Dyrektor Caritas, ks. Bogusław Pitucha, informuje: – Roczne obchody zostały podzielone na 4 etapy: pomoc dzieciom i młodzieży, pomoc ubogim rodzinom, pomoc osobom chorym i niepełnosprawnym oraz pomoc osobom bezdomnym i zagrożonym wykluczeniem społecznym – wylicza ks. Pitucha. – W wydarzenia tego roku wpisze się poświęcenie Ośrodka Rehabilitacyjno-Adaptacyjnego w Bojanowie w Niedziele Miłosierdzia Bożego. Zakończenie Roku Caritas odbędzie się w Sandomierzu 12 czerwca, w 16. rocznicę wizyty św. Jana Pawła II w naszym mieście.

Reklama

Rok Życia Konsekrowanego

Przez najbliższe miesiące, pod hasłem: „Ewangelia, proroctwo, nadzieja – życie konsekrowane w Kościele dzisiaj”, będziemy przeżywać w łączności z całym Kościołem, Rok Życia Konsekrowanego, w duchu wdzięczności Bogu za dar osób konsekrowanych. Chcemy jednocześnie prosić o nowe, święte powołania, szczególnie przez wstawiennictwo św. Teresy od Jezusa, w Jej 500. rocznicę urodzin oraz św. Jana Bosko, przeżywając 200 lat od Jego narodzenia. Będzie wiele wydarzeń, organizowanych po to, abyśmy uświadomili sobie lepiej rolę osób konsekrowanych w Kościele oraz mogli poznać bogactwo ich charyzmatów i różnorodność dzieł, które prowadzą.

– W diecezji ten rok zawierzyliśmy Miłosierdziu Bożemu. Chcemy wsłuchując się w wykłady oraz konferencje przypominać sobie i wprowadzać w życie prawdę, że siostry modlitwą i pracą czynią Miłosierdzie – podkreśla s. Klara Radczak CFS, referentka diecezjalna ds. zakonów. Na początku roku w Sandomierzu spotkają się osoby życia konsekrowanego na diecezjalnym zlocie połączonym ze spotkaniem opłatkowym. Parafialny Dzień Życia Konsekrowanego będziemy obchodzić 1 lutego, czyli w przeddzień XIX Światowego Dnia Życia Konsekrowanego, natomiast w samą uroczystość wspólnie razem będziemy mogli świętować w katedrze. Siostry zakonne mają również regularne spotkania formacyjne. Dodatkowym wydarzeniem będzie 15 maja pielgrzymka życia konsekrowanego do Janowa Lubelskiego, 5 września na Święty Krzyż i 17 października do Ostrowca Świętokrzyskiego. Dla wskazania na wołanie o nowe powołania kapłańskie i zakonne będzie zorganizowany diecezjalny Tydzień Życia Konsekrowanego w dniach 21-27 września. Zamknięcie Roku Życia Konsekrowanego w diecezji dokona się 2 lutego 2016 r.

Reklama

Wołanie o powołania

Warto tematowi powołania poświecić trochę czasu. Powołany to służący Bogu i ludziom. Osoba taka ma sama siebie uświęcać i do świętości prowadzić. Ks. Krystian Musiał wyjaśnia: – W dzisiejszych czasach wielu młodych ludzi ma problem z rozeznaniem swojej drogi życiowej. Wychodząc im naprzeciw został w diecezji powołany zespół referentów ds. powołań w rejonach duszpasterskich. Ich zadaniem jest pomagać młodym ludziom odkryć to do czego wzywa ich Bóg, aby towarzyszyć im w drodze ku rozeznaniu powołania. W ramach duszpasterstwa organizowane są dni skupienia i dni rozeznania powołania – podkreśla Ksiądz Referent. Z tym też związane są organizowane przez WSD w Sandomierzu „dni rozeznania powołania”. Najbliższe spotkania będą miały miejsce: 5-7 i 12-14 grudnia, oraz 16-18 stycznia i 13-15 marca 2015 r. Stałym elementem otwierania się Wyższego Seminarium Duchownego jest organizowany co roku Dzień Otwartej Furty. W tym roku wyjątkowo przesunięty na 2 maja i połączony z zakończeniem peregrynacji symboli Światowych Dni Młodzieży. Oczywiście mówiąc o powołaniu należy przywołać uroczystości, w których alumni otrzymują posługi i święcenia, a szczególnie diakonat (9 maj) i prezbiterat (19 czerwiec).

Co u dzieci i młodzieży

Wszystkie ruchy i stowarzyszenia dziecięce oraz młodzieżowe planują dla swoich podopiecznych szkolenia, warsztaty czy wypoczynek. Duszpasterstwo zaprasza uczniów III klas gimnazjum na Święty Krzyż (22 maj), dzieci komunijne do Janowa Lubelskiego (30 maj), a maturzystów na Jasną Górę (26 i 27 marzec). Liturgiczna Służba Ołtarza jest zaproszona do Katedry (2 kwiecień), a kolejne XVIII już spotkanie młodych Diecezji Sandomierskiej odbędzie się w Staszowie (18 – 20 wrzesień). Duszpasterstwo organizuje również konkursy: Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej, Olimpiadę Teologii Katolickiej, Konkurs Wiedzy Biblijnej „Z Pismem Świętym w trzecie tysiąclecie”.

Reklama

Światowy Dzień Młodzieży

Niecodziennym wydarzeniem w skali naszego kraju jest peregrynacji Symboli Światowych Dni Młodych. Od 19 kwietnia do 2 maja będziemy je gościć w diecezji. Uroczystości rozpoczną się na Świętym Krzyżu, a zakończą w Sandomierzu. Krzyż i Ikona Matki Bożej będą przemierzać kolejne dekanaty.

Inne działania duszpasterskie

W krajobraz duszpasterstwa diecezjalnego niewątpliwie mocno wpisuje się piesze pielgrzymowanie do Częstochowy. Z diecezji ruszamy w czterech kolumnach, by 12 sierpnia spotkać się na Jasnej Górze.

W tym roku wydział duszpasterski zaprasza diecezjan zaangażowanych w ruchach i stowarzyszeniach duszpasterskich do Sanktuarium na Świętym Krzyżu w dniu rozpoczynającym peregrynację Symboli Światowych Dni Młodych (19 kwietnia). Członków Róż Różańcowych do Ożarowa (3 października), a miłośników jazdy na rowerach na Rajd Papieski do Sandomierza (6 czerwca). Niewątpliwie popularność zdobywają również Marsze Trzech Króli, które odbędą się tradycyjnie w Ostrowcu Świętokrzyskim, Tarnobrzegu, Stalowej Woli, Sandomierzu, Janowie Lubelskim, Staszowie, Rudniku n. Sanem i jako nowe miejsce w Gawłuszowicach.

W większych miastach odbywać się będą już po raz kolejny Stacyjne Drogi Krzyżowe.

Rok Rodziny

W katedrze sandomierskiej 4 października nastąpi otwarcie Roku Rodziny w ramach przygotowania do jubileuszu 200-lecia diecezji. Ks. Wiesław Surma, dyrektor Wydziału Małżeństw i Rodzin, informuje: – 27 września Ogólnopolską Pielgrzymką Rodzin – którą poprowadzi nasza diecezja – rozpocznie się u nas Rok Rodziny. Jego hasłem będą słowa: „Rodzina w dialogu miłości”. Chcemy, aby to hasło było wyjątkową okazją i zachętą do budowania przez dialog miłości głębszych więzi rodzinnych. Będziemy przez każdy miesiąc obejmowali wiekowo wszystkich członków rodziny, ukazując ich niezastąpioną obecność i rolę w tworzeniu wspólnoty miłości – podkreśla ks. Surma.

2014-11-27 10:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Punkt startowy na drodze nawrócenia

Niedziela Ogólnopolska 48/2014, str. 24-25

[ TEMATY ]

rok duszpasterski

Bożena Sztajner/Niedziela

Polscy katolicy, w sporej części, bo przecież nie wszyscy, zatracili poczucie popełnianego grzechu. Mamy stępione sumienia. W programie duszpasterskim na nowy rok liturgiczny Kościół w Polsce postanowił te uśpione sumienia budzić

Ten tekst powstaje w konkretnych uwarunkowaniach społecznych, w których przyszło dziś żyć chrześcijanom w Polsce. Żyć, czyli dawać świadectwo, bo do tego życie wyznawców Chrystusa winno się sprowadzać. Przypomniał o tym papież Franciszek, mówiąc, że ich życie ma się wyraźnie różnić od życia pogan. - My również musimy uważać, żeby nie poddać się pokusie chrześcijańskich pogan, chrześcijan jedynie z pozoru. Jest to pokusa przyzwyczajenia się do przeciętności życia chrześcijańskiego, która jest wręcz zgubą tych ludzi, bo serce staje się letnie - mówił niedawno Papież podczas Mszy św. w Domu św. Marty.

CZYTAJ DALEJ

Z Najświętszym Sakramentem przez USA: heroiczne świadectwa wiary

2024-06-01 13:39

[ TEMATY ]

USA

Karol Porwich/Niedziela

To był zuchowały pomysł, lecz dziś nawet święci zazdroszczą nam takiej eucharystycznej pielgrzymki - mówi ks. Roger Landry, kapelan jednej z czterech procesji, które przemierzają całe Stany Zjednoczone, by 16 lipca po 65 dniach marszu dotrzeć do Indianapolis, gdzie odbędzie się Krajowy Kongres Eucharystyczny. Do obowiązków ks. Landry’ego należy noszenie monstrancji na najdłuższych odcinkach pielgrzymki. Jak przyznaje codziennie jest świadkiem niesamowitych aktów wiary.

Krajowa Pielgrzymka Eucharystyczna wyruszyła 17 maja z czterech stron kraju. Ks. Landry jest kapelanem trasy wschodniej, która rozpoczęła się w New Haven. Liczy ponad 1500 mil. W ubiegłym tygodniu była w Nowym Jorku. Kiedy przechodziliśmy przez Bronx, byłem świadkiem heroicznego wręcz aktu pobożności - wyznaje amerykański kapłan, opowiadając o niepełnosprawnej kobiecie, która na widok Najświętszego Sakramentu nalegała, by mogła wstać z wózka inwalidzkiego i uklęknąć przed Panem Jezusem. Dodaje, że takie sytuacje zdarzają się każdego dnia. Ludzie przyłączają się do pielgrzymki, zatrzymują swoje samochody, klękają na asfalcie, z wielkim nabożeństwem witają Najświętszy Sakrament na ulicach swych miast. Rozmawiając z portalem Crux, ks. Landry przyznaje, że wszystko to przypomina atmosferę Niedzieli Palmowej, z tą tylko różnicą, że wtedy Pan Jezus jechał na osiołku, a teraz jest niesiony przez kapłana.

CZYTAJ DALEJ

18 tys. uczestników 28. spotkania młodych na Lednicy

2024-06-01 18:59

[ TEMATY ]

Lednica

Karol Porwich/Niedziela

Około 18 tys. osób bierze udział w rozpoczętym oficjalnie w sobotnie popołudnie XXVIII Ogólnopolskim Spotkaniu Młodych LEDNICA 2000 organizowanym na Polach Lednickich (woj. wielkopolskie). Tegorocznej odsłonie wydarzenia towarzyszy hasło "Wracaj do domu!".

Spotkania na Polach Lednickich (pow. gnieźnieński) są organizowane od 1997 r. W przeszłości gromadziły od kilkudziesięciu do ponad 150 tys. osób. Punktem kulminacyjnym i zwieńczeniem każdego spotkania jest przejście uczestników przez Bramę Rybę w symbolicznym geście wyboru Chrystusa. Twórcą spotkań lednickich był zmarły w grudniu 2015 r. dominikanin o. Jan Góra.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję